První momenty s Oculus Rift, srovnání s Sony VR

Sony VR vs Oculus Rift

Proč jsem se vůbec rozhodl koupit si Oculus?  Měl jsem předtím VR od Sony a prostě od začátku co ho oznámili jsem tomu moc nevěřil. Sony prostě nedokáže tyhle bonusové periferie pořádně prorazit do světa. Stejně jako u PS3 ovladač Move – skvělý vynález, na který vyšlo asi 10 her a konec.

A to samé se nyní děje s VR. Všichni prodejci jej zlevňují protože ho nikdo nechce. A proč ho nikdo nechce? Protože na něj není žádný killer titul.  VR Demo disk obsahuje skvělé dema, které ale nikdy nikdo nedovedl do plné verze.  V podstatě jediný pořádný titul je Star Trek Bridge Crew a potom pár horrrovek typu Resident Evil a Outlast.
Je to stejný jako s konzolí – pokud nemá killer titul, špatně se prodává – třeba jako XBox One 😀

Z toho důvodu jsem PS VR prodal a koupil Oculus Rift.  Ten má na Steamu a Oculus Store přes 1000 her.  To je 50x víc než PS VR.  Navíc většína PS VR titulů je právě i na PC pro HTC VIVE a Oculus Rift.

 

První dojmy

Když jsem viděl po prvé krabice Oculus Rift a ovladače Touch, docela jsem čumel, velikostně tak 2x než PlayStation VR.

Balení je dobře udělané, vše sedí do vyřezlých míst uvnitř krabice, takže i po x měsících to můžete zandat zpátky a bude to vypadat perfektně.  To třeba u PSVR je vše v igelitu na hromadě, takže to nevypadá moc dobře.

S čím jsem byl zklamán je to, že ze začátku se dost USB sensory odpojovali a připojovali a hlásili různé chyby. To se naštěstí samo vyřešilo a již VR set funguje jak má.  Jen kdyby to zapojoval někdo kdo není technicky zdatný tak se asi zblázní.  I když je to zapojené a vyžaduje USB 3 SuperSpeed, ve Win to hlásí USB 2.  Šílenost.

 

Srovnání použití vs PS VR

Už dopředu jsem věděl, že hraní s Oculusem bude příjemnější než s PS VR. Proč? Stačí jeden pohled na konstrukci. PS VR obalí vaší hlavu kolem dokola celkem těžkým plastem, díky kterému se vám akorát začně pařit hlava.
Oculus má toto vyřešené – prostě používá sadu gumových popruhů jako u potapěčských brýlí. Výsledně je celý set mnohem lehčí.

Další věcí je prostor na nos – když jsem viděl po prvé Oculus, říkal jsem si, sakra ten otvor na nos je moc velký, skrz to bude prosvítat světlo. Ale neprosvítá a právě naopak je tento velký otvor designově přímo určen aby šel do headsetu čerstvý vzduch a tomu musím tleskat.
U  PS VR setu po chvilce hraní v létě máte zapařené čočky a orosené obočí, protože je headset celý uzavřen.  Oculus má díky většímu otvoru na nos dobře udělané větrání.

 

Vysrávači z Oculus Supportu

Co mne ale nejvíc zklamalo, byla netečnost podpory Oculus Rift. Jde o to, že jsem set kupoval na Amazonu, když tam probíhala akce, že k tomu dávali zadarmo 100 euro voucher na hry.

Jenže, jejich pitomé Oculus Store nerozpoznává ČR a tudíž nastaví jejich obchod s měnnou USD (logika.. ).   A protože je voucher v EURO,  nejde použít (aktivovat šel, ale následně využít ne – další logika..)

Na Podpoře mě poslali do prdele, protože přesto, že je to kratičkej zásah do databáze, prostě se se mnou nebudou srát.  To mě tak znechutilo, že stále zvažuji vrátit celé balení do Amazonu.

Ale asi si ho nechám.  Headset je super. Je lehký a funguje perfektně oproti PS VR.

Hry 

Jak jsem již psal nahoře, her je na Oculus samozřejmě mnohonásobě více než na PS VR, ale je fakt, že většina jsou také jen dema či mini hry, i tak  ale zabaví a hlavně – spousta jich je zdarma, případně se dají upirátit :DD

Nejvíce jsem se těšil na dva tituly – Euro Truck Simulator 2 a Subnautica.

Bohužel v ETS2 je podpora ve verzi „alfa“ takže se hra často seká a hlavně jsou v obraze nějaké čáry a celkově je obraz dost nekvalitní. Bohužel… Pokud si na to člověk zvykne, výsledný požitek je super. Opravdu budete uvnitř veliké kabiny s možností se volně rozhlédnout, nakouknout pod volant, vykouknout libovolně z okýnka atd.  Jasně, ten pohyb vám dá i Track IR, ale ten prostor nikoliv.

Subnauticu jsem zkoušel zatím jen krátce, ale bohužel tam byl konflikt pohyb hlavou vs myš. Ale to se doladí.

Výsledný verdikt

Pokud chcete VR, rozhodně doporučuji spíše PC + Oculus Rift nebo HTC Vive. Sony to prostě opět podělalo a pořádné hry na VR asi nikdy neuvidíme.  Třeba Uncharted na VR by byl nářez..

 

 

 

Share on Facebook0Share on Google+0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *